Ifølge data fra Fangstjournalen er svaret: Ja, de første hornfisk er de største.

Er de første hornfisk også de største?

mandag 30 apr 18
|
Ifølge data fra Fangstjournalen er svaret: Ja, de første hornfisk er de største. 

Data fra Fangstjournalen indgår i DTU Aquas forskning omkring hvordan ændringer i klimaet påvirker vores fiskebestande. En af de arter, vi især holder øje med er hornfisk. (Eks. hvornår de ankommer til kysterne, hvor længe de bliver her, og hvor de findes i de danske farvande).


En spændende observation fra 2017-sæsonen, som også kan være interessant for lystfiskere på jagt efter store hornfisk, er, at hornfiskenes størrelser ser udtil at ændre sig over sæsonen: Og det ser ud til, at de største er de første.
🎣

 

Vi glæder os til at analysere om dette mønster gentager sig i 2018. Hjælp os ved at få dine fangster og fisketure efter hornfisk i Fangstjournalen. Så bidrager du til forskningen samtidig med du får et godt overblik og spændende statistik over dit eget fiskeri.

 

K&B derude

Den gennemsnitlige længde for hornfisk indrapporteret i de enkelte uger fra uge 16-24.
Den gennemsnitlige længde for hornfisk indrapporteret i de enkelte uger fra uge 16-24.


Du kan også hjælpe fiskebestandene og forskerne ved Danmarks Tekniske Universitet - DTU Aqua med at indsamle data om det danske lystfiskeri og samtidig blive klogere på dit eget fiskeri. Download den gratis Fangstjournalen app her:

Download App - Fangstjournal     Google Play - Fangstjournal -DTU - App

https://www.fiskepleje.dk/soeer/fiskepleje-i-din-soe/saadan-undersoeger-du-fiskebestanden/saadan-laver-du-en-fangstjournal/nyheder-fangstjournalen/nyhed?id=d44b5457-8991-4b91-bcca-d07732b03ebc
5 MAJ 2025