Blåfinnet tun

Hvor hurtigt svømmer de danske tun?

torsdag 19 jun 25
|
Der er ingen tvivl om, at atlantisk blåfinnet tun er blandt de hurtigste fisk i havet. Men hvor hurtigt svømmer de egentligt?

I løbet af et år foretager tunen utroligt lange vandringer fra de danske farvande til bl.a. midt-Atlanten, De Kanariske Øer, Azorerne, Middelhavet og tilbage til dansk farvand. Data bag disse vandringer er baseret på en eller to positioner per dag og giver dermed et tal for tunenes gennemsnitlige svømmehastighed på dagsbasis. Derimod er det ikke muligt på baggrund af disse data at sige noget om tunenes øjeblikkelige svømmehastighed – altså hvor hurtigt den reelt svømmer gennem vandet på et givent tidspunkt. 

I forsøget på at undersøge tunen øjeblikkelige hastighed på et givent tidspunkt, satte forskere fra DTU sidste år specialdesignede data-indsamlings-pakker på udvalgte tun under tun-mærkningsprojekt i Skagerrak og Øresund. Pakkerne indeholder dataloggere, der indsamler data fra forskellige sensorer. Udover at registrere tunens svømmedybde og vandets temperatur, kan data fra loggerne også give et detaljeret indblik i f.eks., hvordan tunens krop er orienteret i vandet og hvor ofte den slår med halen. Som noget helt nyt indeholdt pakkerne i år en data-logger, der registrerer tunens svømmehastighed hvert sekund – en slags fartskriver for fisk. 

Springende blåfinnet tun i dansk farvand. Foto Henrik Baktoft
Springende blåfinnet tun i dansk farvand. Foto Henrik Baktoft

Det er en forudsætning for denne type undersøgelser, at man får data-indsamlings-pakkerne tilbage – ellers går de dyre instrumenter og ikke mindst de indsamlede data tabt. Der er dermed altid en risiko forbundet med at sætte udstyr (som man gerne vil have tilbage) på dyr, der kan svømme flere hundrede kilometer per dag. Fartskriverne er egentlig del af et andet projekt, men forskerne valgte at udnytte muligheden til at sætte dem på tun i forbindelse med årets mærkning. Det viste sig at være en god prioritering. Pakkerne forblev på tunene i den planlagte periode på 24 timer, hvorefter de frigjorde sig og kunne hentes hjem igen efter nogle lange sejlture. De mærkede tun svømmede op til 80 kilometer inden pakkerne frigjorde sig fra tunen. Forskerne har således, som nogle af de første, opnået direkte målinger af den faktiske svømmehastighed for store (større end 250 cm) atlantisk blåfinnet tun.

Hvad viser data?

Det er endnu for tidligt at drage endelige konklusioner, idet forskerne stadig er i gang med at analysere og behandle de indsamlede data. Desuden vil forskerne forsøge at sætte dataloggerpakkerne på flere tun i forbindelse med årets projekt. De foreløbige undersøgelser viser dog, at selvom tunene uden tvivl kan svømme meget hurtigt, gør de det tilsyneladende sjældent. Således tyder de foreløbige analyser på, at de typisk svømmer med en hastighed i omegnen af 1 meter per sekund, svarende til 3,6 km i timen. Der er dog også store forskelle og udsving i de målte hastigheder, hvilket sandsynligvis afspejler nogle af tunens forskellige former for adfærd – for eksempel, er der givetvis forskel på tunens adfærd, når den aktivt jagter byttefisk eller svømmer mere rutinemæssigt. Ved at sammenstille de målte svømmehastigheder med andre data indsamlet af loggerne i pakkerne, heriblandt kameraoptagelser, kan forskerne blive endnu klogere på denne del af tunens adfærdsbiologi. 

Tunen er tilbage i Danmark, og nu er der nyt om tunens adfærd


Af Henrik Baktoft, Kim Aarestrup, Finn Sivebæk og Anders Koed, DTU Aqua. Institut for Akvatiske Ressource



https://www.fiskepleje.dk/nyheder/nyhed?id=84eed78d-611f-4847-83c3-5ae0b257a311
21 JUNI 2025