Sommerørreder på kysten: Hvor mange genudsættes?

onsdag 28 nov 18
|
Dertil er en klar tendens til, at der hen over sensommeren genudsættes flere fisk end i forsommeren - helt op mod 84% her i 2018!

Vi har stillet skarpt på de sidste tre års sommerfiskeri på kysterne i Danmark. Den anonyme statistik fra Fangstjournalen viser tydeligt, at alle I app-brugere genudsætter min. 60% af de landede sommer-havørreder. Dertil er en klar tendens til, at der hen over sensommeren genudsættes flere fisk end i forsommeren - helt op mod 84% her i 2018!

Fangstraterne er generelt højere i august måned (se sidste nyhed) og måske genudsætter man mere fordi man fanger mere? Måske er andelen af farvede fisk større i august eller måske skyldes det, at der i august måned er flere mindre fisk på kysten - f.eks. smoltene fra foråret?

 


          

Du kan også hjælpe fiskebestandene og forskerne ved Danmarks Tekniske Universitet - DTU Aqua med at indsamle data om det danske lystfiskeri og samtidig blive klogere på dit eget fiskeri. Download den gratis Fangstjournalen app her:

Download App - Fangstjournal     Google Play - Fangstjournal -DTU - App

https://www.fiskepleje.dk/forskningsbaseret-raadgivning/fangstjournal-dtu-aqua/nyheder-fangstjournalen/nyhed?id=f824e146-647d-491f-b463-87af736337a6
13 MAJ 2025