Der er mulighed for erhvervsmæssigt at bruge ruser til andet end ålefiskeri - herunder til fangst af skaldyr.
Af en ny bekendtgørelse fremgår det, at ruser til erhvervsmæssigt fangst af rejer, hummer og krabber kan indrettes på 3 forskellige måder.
Ændring af maskemål i ruseredskaber
Som led i genopretningsplanen for ål, blev der i 2009 indført et nyt regelsæt for fiskeri efter ål. For lovligt at fange ål skulle man bevilges en licens hos NaturErhvervstyrelsen som erhvervsfisker eller indløse fritidsfiskerlicens.
Anvendelsen af ruser og tejner af fiskere, som ikke havde licens til ålefiskeri var betinget af, at der i rusen var et vindue på 14 * 14 cm med et maskemål på 90 mm helmaske, så ålene kunne undslippe. Ruser med dette maskemål er ikke velegnet til fangst af krabber og hummere, der kan undslippe.
NaturErhvervstyrelsen har nu udstedt en bekendtgørelse som gør det lovligt at fiske med skaldyrsruser og tejner med maskemål i bagrusen på 60 mm helmaske. Læs bekendtgørelsen.