DTU Aqua afholder i samarbejde med Fiskeridirektoratet en temadag/genopfriskningskursus i elektrofiskeri for ansatte i Naturstyrelsen, Universiteter, Kommuner og Konsulentfirmaer.
Elektrofiskeri anvendes i undersøgelser af fiskebestande og til at opfiske moderfisk til strygning. Princippet i elektrofiskeri er, at man "lokker" fiskene hen til sig ved at sende strøm gennem vandet.
Man må kun udføre elektrofiskeri, når man har fået tilladelse hos det lokale Fiskeriinspektorat. En forudsætning for at få tilladelsen er, at personen, der fører elektroden under fiskeriet, har gennemgået et kursus i elektrofiskeri inden for de sidste 10 år. Herefter skal vedkommende på et genopfriskningskursus for fortsat at kunne få tilladelse til at udøve elektrofiskeri. Kravet er indført i 2005 for fortsat at sikre et højt sikkerhedsniveau i forbindelse med fiskeriet.
Temadagen afholdes tirsdag d. 9. maj 2012, på DTU Aqua i Silkeborg. DTU-Aqua, Vejlsøvej 39, 8600 Silkeborg
Indtelefoneres / mailes til DTU-Aqua i Silkeborg på tlf.: 35 88 31 20 ( Jette Aagaard) eller e-mail:
I forbindelse med tilmeldingen skal der samtidig fremsendes en kopi af Kursusbevis for elektrofiskeri.
Frist for tilmelding til kurserne er senest den 20. april 2012.