DTU Aqua udsætter yngel af pighvar og skrubber, og nogle af fiskene er udstyret med et lille plastikmærke med nummer, så de kan genkendes, hvis de bliver fanget. Mærket er udformet som et anker.
Mærkningen bruges i forskningen for at få informationer om de fisk, der bliver udsat. Særligt interessant er det at finde ud af, hvor de bevæger sig hen, hvor hurtigt de vokser, og hvor mange der overlever og bliver fanget af lystfiskere eller med garn og ruser.
Hvis du fanger pighvar eller skrubber med mærke, vil DTU Aqua meget gerne have mærket tilsendt. Du får 50 kroner for hvert fiskemærke, du indsender. Fanger du en undermålerfisk, kan du fjerne mærket og sætte fisken ud igen.

Skrubbe med mærke.
Oplysninger om fangsten
Du bedes så vidt muligt sende følgende oplysninger sammen med fiskemærket:
- Hvor lang var fisken, og hvad vejede den?
- Hvor fangede du den – position og dybde?
- Hvilken dato fangede du den og med hvilket redskab?
- Hvordan var fiskens tilstand – ernæringsmæssigt og gydemæssigt?
Det er ikke nødvendigt at sende alle oplysninger for at få dusøren, men jo flere oplysninger vi får, jo bedre bliver vores viden om udsætninger af fisk.
Adresse
Send fiskemærket til:
DTU Aqua
Afdelingen for Havøkologi og Akvakultur
Kavalergården 6
2920 Charlottenlund
Spørgsmål
Ring til DTU Aqua på tlf. 35 88 34 12, hvis du har spørgsmål om indsendelse af fiskemærker.