DTU Aqua har udviklet en online fangstjournal til computer og smarttelefon med det formål at få mere viden om fiskebestande.
Fangstjournalen fra DTU er et tilbud til lystfiskere, som vil gøre en forskel for fiskebestandene. Lystfiskere, som anvender Fangstjournalen til at registre fisketure og fangster, bidrager til at skabe et bæredygtigt og bedre fiskeri. Fangstjournalen giver desuden mange andre fordele for lystfiskeren.
Fangstjournalen – en fordel for lystfiskeren
- Få overblik over, hvad du har fanget hvor og hvornår – nemt og helt gratis
- Få automatisk data om vind og vejr tilknyttet fisketuren
- Tilføj billeder til fisketuren eller fangsten
- Hjælp DTU Aqua eller din lystfiskerforening med at skabe endnu bedre fiskeri
- Hent fangststatistik for forskellige fiskevande
- Følg med i, hvordan du selv fisker sammenlignet med andre
- Hold dine fangster hemmelige, eller vis dem frem på Fangstjournalens praleside
- Del nemt dine fangster med dine venner via Facebook eller Twitter
- Hold nemt styr på fredningsbælter og fredninger ude på kystfiske-pladserne
- Vind præmier
Fangstjournalen – en fordel for fiskene
- Fangstjournalen er udviklet af DTU Aqua med det formål at få mere viden om fiskebestandene
- Lystfiskerens data fra Fangstjournalen gør det muligt at holde øje med ændringer i fiskebestandene
- Data fra Fangstjournalen hjælper forskerne med at forstå, hvordan fiskebestande bliver påvirket, ved ændringer i klima, levesteder, fiskeri eller fiskens naturlige fjender
Kom nemt i gang
Du kan finde Fangstjournalen på fangstjournalen.dtu.dk eller hente den gratis som app til din mobiltelefon. Herefter skal du oprette dig som bruger, og så er du i gang.
Klik på ikonet for at downloade app`en til iPhone eller Android:

Hjælp os med at blive bedre
Vi arbejder hele tiden på at forbedre Fangstjournalen. Har du forslag til forbedringer eller oplever du funktioner som ikke fungerer så give os en tilbagemelding, så vi kan gøre Fangstjournalen så god som mulig. Send en mail til ck@aqua.dtu.dk eller brug feedback-funktionen i Fangstjournalen
Flere oplysninger om Fangstjournalen
Her finder du svar på spørgsmål om Fangstjournalen
Udviklingen af Fangstjournalen er finansieret af indtægterne fra salg af fisketegn, som administreres af Miljø- og Fødevareministeriet, og har desuden modtaget støtte fra Tips- og Lottomidlerne.
Af Christian Skov, DTU Aqua. Institut for Akvatiske Ressourcer
Man kan finde Fangstjournalen på fangstjournalen.dtu.dk og som app til smartphone. Her er videoer, som viser, hvordan man bruger Fangstjournalen på sin telefon.